⛔️ یک اشتباه در بازاریابی که کارخانه شکلات را …

در این نوشته داستانی را مرور خواهیم کرد در مورد کارخانه شکلاتی که با یک اشتباه در بازاریابی ، با چالش روبرو شد. یکسال پیش بهنام به تازگی از رشته مدیریت بازرگانی از دانشگاه اصفهان فارغ التحصیل شد و به فکر راه اندازی کسب و کار خود افتاد.  پدر بهنام فرد پولداری است و تنها دغدغه بهنام این بود که بتواند یک کسب وکار خوب انتخاب کند، پدر بهنام به او توصیه کرد که قبل از اینکه تصمیم نهایی خود را بگیرد یک سفر یه یک کشور اروپایی داشته باشد تا با کسب وکارهای جدید بهتر آشنا شود و تصمیم بهتری بگیرد.

در سفر ده روزه ای که بهنام به انگلیس داشت با Ted Nicholsonمدیر یک برند معروف پوشاک آشنا شد پس از مدتی مشاوره با تد، بهنام متوجه شد که تد صاحب یک برند معروف شکلات نیز هست که در انگلیس بسیار معروف است و بازار بسیار خوبی دارد. در حین گفتگوهای آنها تد علاقه زیادی به راه اندازی یک کارخانه شکلات سازی در تهران نشان داد و نتیجه مذاکرات آنها این شد که تد همه تکنولوژی وتخصص مورد نیاز را تامین می کند و بهنام نیز سرمایه گذاری های لازم را با کمک پدرش به عهده گرفت. فروردین 93 کارخانه راه اندازی شد و دو نوع شکلات با طعم های وانیلی و گردویی به بازار عرضه شد. بسته بندی از جنس همان بسته بندی های شکلات هایی بود که در انگلیس عرضه میشد ولی طراحی روی آن بومی سازی شده بود، و تست های اولیه ای که در شش منطقه تهران انجام شد نشان داد که طعم های تولید شده قابلیت فروش دارند. بازار هدف این شکلات ها را کودکان و نوجوانان انتخاب کردند و تبلیغات متناسب با این گروه طراحی شد و رادیو و روزنامه ها و مجلات به عنوان رسانه انتخاب شد. قیمت گذاری هم از شیوه رقابتی انجام شده بود و به نظر مناسب می رسید. در اردیبهشت ماه اولین محصولات کارخانه با برند “شوکینا” وارد بازار شد و با استقبال خوبی از طرف بازار مواجه شد، تد و بهنام از این موفقیت بسیار خوشحال بودند و تد در تیرماه برای بررسی وضعیت کارخانه به ایران سفر کرد. در تیر ماه به طور ناگهانی افت شدید در فروش رخ داده بود و همه معادلات به هم خورده بود. بازخوردهای گرفته شده از بازار نشان می داد که شکلات ها در حرارت تابستان در بیشتر مغازه هایی که شکلات ها را در بخچال نگه داری نمیکنند آب شده اند و از طرفی چندین مغازه دار اعلام کرده بودند که طعم های شکلات ها چندان مورد علاقه کودکان نیست.

پس از این شکست مقطعی تد تصمیم به خروج از این پروژه گرفت و بهنام را در موقعیت بسیار سختی قرار داد

از نظر شما علت اصلی شکست بهنام در چه چیزی است؟

به نظر شما قبل از اینکه محصول خود را وارد بازار کنند چه تحقیقی باید انجام میدادند؟

پیشنهاد شما برای اینکه بهنام بتواند جلوی ضرر بیشتر خود را بگیرد چیست؟

 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

ibazaryabi.com

2 Comments

 1. فرشيد توحيدي گفت:

  اولا آقاي بهنام قبل از عزيمت تحقيقي در مورد كالاي قابل عرضه در ايران نداشتند و شايد با همان سرمايه گذاري ميتوانستند در صنعت ديگري با حاشيه سود بهتري سرمايه گذاري كنند . از طرفي با سفر خود و انتخاب كسب و كار خود بايد براي تحقيق بيشتر به ايران ميآمد و شايد با سرمايه كمتري همان كسبو كار را با دستگاهها و ماشين آلات ايراني راه اندازي ميكرد . ميبايست در ايران با متخصصين اين رشته مشورت و تبادل نظر كند . در اين روايت تمركز بهنام بيشتر بر فروش و سود بوده است كه البته شايد گفته نشده باشد اما مي بايست تمركزش را بيشتر و يا در وحله اول بر محصول و ويژگي محصول بنا مي كرد. در حال حاضر مي تواند محصول خود را از بازار خريداري كند تا هم فروشندگان از خريد اين محصول راضي باشند و هم اينكه بر روي محصولات بعدي بنويسد در جاي خنك نگهداري شود . اما از جنس بسته بندب صحبتي نشده كه دليل آب شدن شايد جنس بسته بندي باشد . و در نهايت اگر اين محصول ويژگي آب شدن دارد و نتوان در متد ساخت آن تغييري براي آب نشدن رعايت كرد مي تواند با كارخانجات بيسكويت سازي و … كه شكلات در محصول خود استفاده مي كنند وارد مذاكره شود و يا خود اين محصولات را با برند خود توليد كند و از شكلات توليدي خود استفاده كند و اما يك راه حل ديگر ارايه بستني شكلاتي با همين برند است . و نكته با اهميت اينكه درست است كه بنده نظراتي ارايه كردم اما درست اين است كه بايد براي نظر كارشناسي از كارخانه و مطالعات بازار و توليد آگاهي داشت.

  • iransbiz_Base گفت:

   جناب توحیدی عزیز سلام علیکم
   بسیار از ارایه راه حل های مبسوط شما خرسند شدم. هر کدام از فرمایشات شما در جای خودش قابل بررسی و استفاده است. ایده های شما نشان از تجریه شما در این امر دارد. امیدوارم همیشه در کسب و کارتان موفق باشید.
   لطفا همواره پست های ما را بررسی و انتقادات و پیشنهادات خود را به ما بفرمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *